Starostlivosť o lyže - voskovanie, brúsenie, servis a viazanie
Text bol originálne zverejnený a je prevzatý od freerideLM.sk, pozri odkaz tu.
Servis
Peter, kedy je potrebné lyže servisovať ?
Servisovanie lyží by malo byť pravidelné, generálku je potrebné urobiť hneď po skončení sezóny. Vtedy by správny freerider mal navštíviť servis a nechať si lyže kompletne prezrieť a pripraviť na ďalšiu sezónu. Ruku na srdce, každý z nás to robí na poslednú chvíľu pred nasledujúcou sezónov keď napadne prvý sneh. Treba si uvedomiť, že keď sa o lyže nestaráme môžu sa ich jazdné vlastnosti zhoršiť až o 60 %.
Prečo servisujeme lyže už po sezóne?
Lyže po generálke majú počas leta potrebný čas na odležanie. Nanesená vrstva vosku sa dokonale previaže so skĺznicou a zavoskovaná lyža je tak mastnejšia. Ako sa hovorí “Kto maže ten jezdí!“
Je nutné servisovať aj čerstvo kúpené lyže?
Nové lyže a lyže, ktorých skĺznica bola novo nabrúsená, musia pred prvým použitím prejsť základnou preparáciou, aby skĺznica nasiakla do hĺbky lyžiarskym voskom. Pri výrobe lyže a pri mechanickom brúsení sa na skĺznici vytvárajú jemné vlákna, ktoré musia byť odstránené.
Brúsenie
Novo zakúpené lyže sú od výrobcu „surové“. Ak nemáte vo svojom okolí „zabehnutého“ súčasného alebo bývalého pretekára, prípadne trénera, ktorý nielen tunningovanie teoreticky i prakticky ovláda, ale má aj dostatočné technické vybavenie na úrovni diamantových pilníkov, neostáva vám nič iné, len navštíviť odborný servis. Každý servismam má svoje „finesy“ a každý stroj je nastavený inak… a dobrý freerider ucíti zmenu v nauhlovaní svojich lyží. Nenabrúsené lyže sa na tvrdej a zľadovatenej zjazdovke nielenže zle ovládajú ale aj nepríjemne skĺzavajú.
Aké sú základy brúsenia lyží?
Spravidla sú hrany lyží od výrobcu nabrúsené pod uhlom 90°. Pred úpravou hrán musíme lyže očistiť. Pri brúsení hrán použiť špeciálne náradie, brúsiť zásadne v smere jazdy lyží.
Aké typy brúsenia poznáme?
Brúsenie je automatické a ručné. Automatický stroj má kamenný kotúč, ktorý sa zarovnáva diamantom. Potom sa to toto zarovnanie prenáša na lyžu a vytvára sa určitá štruktúra ktorá ovplyvňuje charakteristiku lyže. Do automatu na brúsenie nedoporučujem dávat lyže veľmi často, skôr sa dá lyža častejšie prebrúsiť na brúsnom kotúči a ručne s citom koľko je potrebné.Takýto udržiavací servis sa da robiť relatívne často aj s ohľadom na životnosť-resp. hrúbku hrán a sklznice.
Ako zistím či mám tupé hrany?
Lyžu brúsime vždy pod určitým výsledným uhlom. Uhol záleží na jazdcovi a jeho potriebách. Štandardne pre bežného jazdca je to 90 stupňov. Čím menší uhol, tým bude hrana ostrejšia, ale v konečnom dôsledku jej životnosť kratšia. Pokiaľ neviete, aké uhly sú vhodné pre vaše lyže, odporúčam vám tieto hodnoty: 1. Dobrý lyžiar – skúste 0,5 horizontálne a 88 stupňov vertikálne, optimum pre väčšinu lyžiarov. 2. Skúsený lyžiar – ideálne mať uhly 0,75 horizontálne a 87 stupňov vertikálne 3. Profesionálny lyžiar – brúsi lyže na hodnoty až 1 horizonálne a 87 stupňov vertikálne. Uhol sklonu pri špici a pri päte by mal byť o niečo väčší ako v ostatných častiach lyže. Z tohto dôvodu by mali byť hrany v prednej i zadnej časti rozširujúce sa mierne zatupené v rozmedzí od 5 až 15 cm.
Ako sa lyža brúsi?
Brúsiť hrany musíme ak lyže podklzujú a strácame nad nimi kontrolu. Správne nabrúsené lyže majú lepšiu točivosť a lepšie držia na zľadovatenom snehu, umožňujú lepšie vedenie lyží a stabilitu v oblúku, skracuje sa brzdná dráha čo vedie k vyššej bezpečnosti lyžiara a ostatných lyžiarov na zjazdovke aj mimo nej.
Je zásadný rozdiel medzi lyžou na svah a lyžou na freeride?
Nie nie je, Freeridové lyže sa brúsia štandardne ako zjazdová lyža, len chlapci “sloupstylisti” jazdiaci parky si hrany dost podstatne pritupia po celej dĺžke lyže aby nezarezávali do prekážok.
Voskovanie
Voskovanie patrí k základným úkonom starostlivosti o lyže, nakoľko skĺznica nenapustená voskom zhoršuje jazdné vlastnosti. Znižuje sa sklz, točivosť a obratnosť a v samotnej skĺznici nastáva proces šednutia. Okrem tuhých voskov môžeme použiť práškový alebo tekutý vosk alebo voskovaciu pastu. Všeobecne platí, že čím je sneh chladnejší, tým tvrdší vosk treba použiť. Umelý sneh je oveľa tvrdší než prírodný, musíme preto použiť tvrdé vosky. Na rekreačné lyžovanie vystačíme s čistým parafínom.
Čo je žehlenie ?
Pri zažehľovaní voskov musíme dávať pozor na teplotu žehličky. Tá má byť nastavená tak, že pri zažehľovaní sa nesmie z vosku dymiť a za žehličkou by mala zostávať viditeľná, 3–5 cm dlhá, vrstva tekutého vosku.
Ako nanášame vosk?
Vosk nanesieme rozpustený na skĺznicu, a zažehľujeme ho, následne zaschnutý strhávame dole, aby sme vytvorili rovný povrch. Nakoniec sa nanesená vrstva vyleští. V súčasnosti existujú aj voskovacie prášky, ktoré sa handričkou vtláčajú do skĺznice. Pri nanášaní vosku sa používa tiež korok alebo kožená rukavica.
Viazanie
Viazanie treba minimálne raz ročne premazať a skontrolovať jeho stav a funkčnosť. Aby viazanie správne fungovalo, musí byť nastavené pre konkrétneho lyžiara. Množstvo úrazov na lyžiach je zapríčinených práve zlým nastavením viazania.
Ako správne nastaviť vypínacie sily viazania?
Všeobecne platí nastavene podľa váhy a výšky lyžiara. Ide o to, aby 60 kg lyžiar nemal nastavene viazanie na 4 stupeň (DIN) a opačne. Skúsení borci si viazanie dávajú nastaviť silnejšie, keďže pri jazde žľabom alebo v prašane prenášajú váhu dozadu a vytvárajú tak väčší tlak na špicu viazania. Nezabudnite, že do servisu treba doniesť aj lyžiarky, aby sa viazanie dalo presne nastaviť. Doporučujem po sezóne stiahnúť vypínaciu silu na minimum.
Ladenie ťažiska viazania
Pri montáži viazania na lyže sa väčšinou nastavuje stred topánky na vyznačený montážny bod lyže. Každý z výrobcov má osobité kritéria na stanovenie montážneho bodu lyže. Poloha ťažiska výrazne ovplyvňuje jazdné vlastnosti. Lyže s ťažiskom posunutým dopredu sú točivejšie a obratnejšie. U lyží s ťažiskom posunutým dozadu sa zväčšuje rádius a zvyšuje sa stabilita v rýchlosti.